Oma tervist käsitlevates loengutes ja keharetriitidel on kindel koht kollageeni tarbimise kohta, olenemate mis oli nö “loo pealkiri” ehk kas oli fookus keha füüsisel või vaimsel tervisel – kollageenini jõuame ma igal juhul. Kui nüüd täpsem olla, siis ikka selle komboni – panen siis talle ilusa nime “püha viisik”, kus igal liikmel oma asendamatu roll.
Kollageen ei ole midagi uut ning ma kindlasti ei liigitaks seda üleshaibitud supertoitude hulka, Paraku on seda haipi toidulisandite turul liigagi palju ning toidukeemikuna vahest loen või vaatan ja mõtlen,.. Okei, vahet pole mida mina mõtlen, parem jagan seda mina ma tean ja olen neid teadmisi üle kümne aasta oma praktikas (ja see on olnud sportlaste ringkond!) edukalt kasutanud,
5 fakti kollageenist, mida sa võiks teada ning oma vajadused selle järgi määrata-selgitada:
1. Inimene on põhimõtteliselt „kõndiv kollageen“ – kollageen on oluline ehitusplokk kogu meie kehas ning pigem on kollageni puudu kui üle.
2. Me võime saada kollageeni toiduga, kuid kas sinu igapäevases menüüs on korralik kalapuljong või angerjaroog – vaevalt, sest meil pole head ja värsket kalavalikut üldjuhul poest saada. Ja miks ma räägin siin kalast – asi selles, et merekollageen on see, mida me omastame kõige paremini ning ta peaks olema hüdrolüüsitud kujul. Ja veel parem kui EU päritoluga, siis teab täpselt mida tootja on kotti pannud.
3. Kollageeni pulbrist üksi ei piisa – sul on vaja C ja D vitamiine, et kollageen omastuks ning kvaliteetset kalaõli, et piltlikult öeldes transportida kollageen sinna kuhu on vaja. C-vitamiin peab kindlasti olema võimalikult naturaalsel (mitte sünteetiline askorbiinhape!) kujul ning D-vitamiini tuleb tarbida „muljetavaldav“, mitte EU „soovituslik“ kogus (veel parem kui testid selle taset oma kehas). Kalaõli soovitan segada külmpressitud mustköömneõliga – loe allpool mustköömneõli kohta juurde!
4. Kollageeni soovituslik annus päevas on ca 10g, trauma või muu seisundi (sh füüsiline ja vaimne koormus) puhul võib olla see kogus isegi kaks korda suurem – alla selle ei pruugi oodatud toimed avalduda.
5. Kõige parem on pidada nõu kas oma adekvaatse arstiga või toitumisnõustajaga (kelle valikul uuri kindlasti tausta, et ta orienteeruks nutritsioloogias!) ning panna kogused, vajadused ja lisandid just sulle sobiva kombona kokku.
Jagan siia lõppu need “Must Have” tooted ja toidulisandid, mida olen aastaid oma praktikas kasutanud:
Olen loonud „elusate“ ehk sügavkülmkuivatatud toorainest smuutisegud, millest osad juba ongi rikastatud kollageeniga – tegu on Hispaania kõrge kvaliteediga hüdrolüüsitud merekollageeniga, milles kõik kollageenitüübid sees! Näiteks meie FIT-smuuti segu pakatab looduslikust C-vitamiinist ning lisa kogu eelnevale jutule ka külmpressitud mustköömne õli – su keha ütleb selle eest „aitäh, kallis!“
KUI SOOVID TELLIDA KVALITEETSET MEREKOLLAGEENI – SAADA KIRI!
VÄHETUNTUD VÄGILANE: MUSTKÖÖMNE KÜLMPRESSÕLI
- sisaldab Omega-3 ja Omega-6 rasvhappeid, B- ja E-vitamiine; rauda, vaske ja tsinki
- võimas antibakteriaalne ja antioksüdantne toime
- toetab vereloome protsesse, puhastab verd ja lümfi
- toetab lihaste, kõõluste ja luustiku tervise tugevdamist
- pehmendab, värskendab ja toniseerib nahka (kortsud, venitus- ja traumaarmid)
- parim koostisosa probleemsele nahale (akne, tselluliit)
- leevendab turseid, normaliseerides vere ja lümfi ringlust nahaaluses rasvakihis
Seespidiselt:
- parandab soolestiku tööd ja toimib antiparasitaarse vahendina
- normaliseerib veresuhkru taset
- stimuleerib sapieritust