Miks selline pealkiri? Selgitan kohe. Meie Kehatuba-tiim ühendab endas spordimaailma ja biokeemiat, millele lisandub laialdane praktiline kogemus. See on võimaldanud meil luua mitmeid autorimetoodikaid, kehahoolitsuste kontseptsioone ning loodustooteid, mis seda kõike toetavad. Meie tiim on pikalt tegutsenud spordi ja võistlusfitnessi valdkonnas, kus fookus on alati olnud tulemustel ja veel parematel tulemustel. Seetõttu oleme inimkeha liikumist ja reaktsioone uurinud põhjalikult ning parimad leiud ja avastused on ka kohe praktikasse viidud. Kuid asja juurde – miks fastsia ja miks ta on minu jaoks fantastiline.

Fastsia on alati sinu poolt ja mängib sinu tiimis, tema peamine ülesanne on jääda ellu ning elada hästi! Seetõttu on ta võimeline toetama ja vajadusel võtma üle mõne kehasüsteemi või organi tööd, mis rivist väljas või on nõrgavõitu.
– Riina Odnenko
Nüüd siis asja juurde – miks fastsia ja miks ta on minu jaoks fantastiline.
Veidi teaduslikumalt: fastsiat kirjeldatakse kui teatud tüüpi sidekoe võrgustikku, mis ümbritseb lihaseid, sidemeid, närve ja veresooni, on täis närvilõpmeid ja on ühenduses naha ja luustikuga ning on pidevas koostöös ajuga. Seda võiks nimetada lausa neurovõrgustikuks, mis mitte ainult ei seo kogu keha ja kehasüsteemid üheks hästitoimivaks struktuuriks, vaid oskusliku dirigendina juhib seda imelist orkestrit ja võimaldab saavutada silmapaistvaid tulemusi. Ja kõiges!
Me jagame nende teadlaste seisukohta, kes fastsiaalset süsteemi meie kuuendaks meeleks peavad. Sest fastsia teab, ja üldjuhul teab ette, mäletab, tunneb ja tunnetab, reageerib ja otsustab, vajadusel pidurdab ning ta teeb seda kõike veidike enne, kui aju jõuab infot seedida, analüüsida ja järeldused teha.
Fastsia on alati sinu poolt ja mängib sinu tiimis, tema peamine ülesanne on jääda ellu ning elada hästi, seetõttu on ta võimeline toetama ja vajadusel võtma üle mõne kehasüsteemi või organi tööd, mis rivist väljas või on nõrgavõitu.
Üsna põhjalikult on seda fastsiate omadust uuritud just lihaskoe ja lihastööga seoses, mistõttu päris pikka aega arvati, et fastsia on lihaseid ümbritsev kude. Täna me teame, et fastsia on nagu 3D juhtmevõrgustik, mis ühendab kõik meie sees oleva ühtsesse süsteemi, toimides mitte ainult inimese füüsilise vormi alusena, vaid edastades ka närviimpulsse, näiteks lihastest luustikku ja organitesse ja ühest kehapiirkonnast teise.
Spordis on tähtis sooritus ning mida keerulisema sooritusega ala, näiteks motosport või võitluskunstid (nende alade esindajatega on meil aastatepikkune kogemus), seda suuremat tähtsust hakkab omama just sinu ja fastsiaalse võrgustiku koostöö. Mida rohkem sa teda usaldad ning lased tal otsustada, seda rohkem vaimset ja füüsilist ressurssi jääb sinu kasutusse – rohkem tähelepanu masinale, konkurendile, vastasele, rajale ja muudele olulistele faktoritele. Sa vajutad julgemalt gaasi, teed julgema manöövri või skaneerides konkurentide tegevust, saad ehk vähema pingutusega seekord võidu kätte…Mäletad, fastsia on ju kuues meel, ta jättis proovisõidul raja meelde ja tunneb masina tööd ning luges eile vastase kohta netis, et tal on see või teine mure… Fastsia seobki kõik üheks tervikuks, on sinu poolt ja sinuga koos!
Aga selleks peab teil fastsiaga hea suhe olema ning sa lausa pead tänutäheks kõrgete panuste eest tema eest (loe: enda eest) hoolt kandma. Pealaest jalatallani, õigemini jalatallaset me alustame. Siinkohal peatun paari lausega jalatalla teemal, sest meie hoolealused on tihti öelnud, et me oleme kui jalataldade ametiühingu liidrid. Ja, olemegi. Sest inimesed märkavad pesta hambaid mitu korda päevas, hoolitseda juuste ja riiete eest, aga see töörügajatest jalapaar jääb enamjaolt tähelepanuta. Ja, nagu öeldakse, kõik mis ei tapa, teeb tugevaks – sama juhtub ka jalataldadega: tugikaare lihas jäigastub, kaotab elastsuse, teda ümbritsev fastsia üritab kuidagi olla toeks, kuid mingi aja pärast loobub ka tema ning labajalg on „kivistunud“. Ei hakka pikalt seletama kuidas ta mõjutab kõndimist, rühti ja miks tekivad probleemid põlvede-puusa-alaselja piirkonnas – vaata millele nad toetuvad ja tule teinekord meid kuulama, teeme tihti töötubasid ka veebis. Toon ühe motospordi näite: hea masinataltsutaja, mõtle korraks hetkele, kui sa gaasi annad, mis kehaosa teeb selle sujuva liigutuse ning kui täpse signaali peab ta saatma edasi. Millega ja kellega koostöös sa seda teed? Ja, ja, fastsiaalse võrgustikuga, kes käivitab signaaliedastus lihas-aju-lihas ahelas ning signaali täpsus sõltub kui hästi töötab jalatalla fastsia!!! Sest ahela tugevuse määrab tema kõige nõrgem lüli – ehk oled sama tugev ja võimekas kui sinu jalatallad. Ja kui need ei toimi hästi…
Fastsia, nagu kogu meie keha, ei tahagi tegelikult palju– hingata, süüa, liikuda ja puhata. Kaks esimest tagab hästitoimiv vereringe, viimase pead sa ise ära korraldama: uni ja korralik uni on kui võlur, kes hommikuks teeb imelise koristus- ja taastustöö sinu kehas ära. Tegelikult ka vereringe on sinu vastutada – kui mõnes kehapiirkonnas see takerdub või ei toimi, on hapniku ja toidu tarnimisega probleem. Kuidas sa tunned ennast õhupuuduses ja näljasena? Täpselt nii tunnevad end sinu keharakud ning iga kude, ka fastsia on kude, koosneb rakkudest. Kui miljonid rakud, mis moodustavad ühe lihase või jupikese fastsia võrgustikust on väsinud, hapnikupuudusest loiud ja näljas, on häiritud kogu ahela töö.

Meie Kehatuba-tiim ühendab endas spordimaailma ja biokeemiat, millele lisandub laialdane praktiline kogemus. See on võimaldanud meil luua mitmeid autorimetoodikaid, kehahoolitsuste kontseptsioone ning loodustooteid, mis seda kõike toetavad.
Ja nüüd veel mõni sõna liikumisest. Siinkohal tulevad jälle mängu ahelad – et kui mõni lüsis on katki või nõrk, siis mäletad, fastsia on ju sinu tiimis ja tema ülesanne on korraldada asjad nii, et sina oma tahtmise saaks. Ja kui sinul on vaja liikuda, siis fastsiavõrgustik kombineerib kompensatsiooni, ehk kohandab sinu keha rühi ja liikumise nii, et nõrgem lüli… puhkab varumehena pingil, ütleme nii. Lootes, et sa mingil hetkel tuleb see varumees sulle meelde ja sa tegeled temaga. Kuid enamasti on meil kiire ja kui see varumees ei karju seal pingil, siis ta meil meelde ei tulegi ja see kohandatud asend või liikumine kinnistub ja jääbki. Aga ta pole see, mis tagab parima soorituse, ta pole parim, milleks su keha võimeline on ning lõpuks kannatavad ka teised lihasahelad, sest nö valesti toimiv süsteem kaua vastu ei pea – väsib või ütleb üles.
Võtame nüüd asja kokku. Meie tiimil on oskus suhelda, piltlikult öeldes, sinu fastsiavõrgustikuga, sest õppisime aastate jooksul mitte ainult tundma teda vaid ka tundma ära mis sinu kehas on korrast ära ning kuidas see korda teha. selleks kasutame erinevaid manuaalse teraapia võtteid, taimetarkust ja psühhosomaatilst (keha ja tundeid põimiv teadus) toetust, sest, nagu mainutud, fastsia ju tunneb ja mäletab ning teinekord mäletab ka neid asju, mille võiks aidata tal lahti lasta, vabastades rohkem ruumi ja energiat olema siin ja praegu. See ongi spordis ja üleüldse meie elus olulise tähtsusega.
KEHATUBA-TIIM:
Riina Odnenko, Igor Odnenko, Nelli Lusmägi
e-post: kehatuba16@gmail.com
PAARI REAGA KEHAPUUDUTUSTEST:
Me oleme Nelli Lusmägiga loonud Holistiliste Aroomipuudutuste metoodika – see on tõeline koostöö kehaga, kus peamine koostööpartner on fastsia. Me käsitleme keha kui tervikut, holistilise üksusena koos tunnete, meelte ja tajudega, rääkides keha keeles. Suheldes kehaga läbi fastsiate. Aroomid, ehk eeterlikud õlid, on infokandjad ning fastsiaalne võrgustik meie kehas on kui ülikiire internett, mis välkkiirelt edastab selle info üle kogu keha. Nii me saamegi kehale rääkida neid jutte, mida ta kuulda tahab ning anda seda, mida ta vajab. Et olla terve ja tervik ning aidata fastsial täita tema peamist ülesannet – jääda ellu ning elada hästi,


